Poptávkový systém vzrostlých stromů:   Přepravu vzrostlých stromů a keřů není možné zajistit prostřednictvím České pošty či běžných kurýrních služeb. Více informací

Starkl - zahradní­k spol. s r.o. STROMY (https://stromy.starkl.com/)

Pyrus communis 'Clappova'

Hrušeň obecná 'Clappova'

«
Pyrus communis 'Clappova'

Popis

Letní odrůda hrušně středně bujně rostoucí, s rozložitou zahuštěnou korunou.

Středně velké plody mají hruškovitý tvar, zelenožluté zbarvení se žlutobílou, šťavnatou, sladce navinulou dužninou. Slupka je středně tlustá.     

Sklízíme od poloviny srpna, skladovatelnost je zhruba do polivny září. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i ke zpracování.

Vhodná odrůda do teplejších středních oblastí, s výsadbou na slunná a teplá stanoviště, chráněná před větrem. Půda by měla být středně těžká, dobře propustná.

Střední odolnost proti namrzání. Ve vyšších polohách je náchylná na strupovitost.

Vhodnými opylovači jsou například Boscova lahvice, Pařížanka, Williamsova nebo  Konference.

Hnojení
Vysoká násada ovoce vyžaduje také odpovídající vysoké dávky hnojení. Na druhé straně nadměrné hnojení vede ke zvýšené náchylnosti k chorobám, negativně ovlivňuje chuť a omezuje skladovatelnost. Osvědčené je každoroční, vždy stejnoměrně provedené, základní hnojení organickými plnými hnojivy v pozdním podzimu nebo v předjaří. To se při plném výnosu rozšíří o dávky minerálních hnojiv - hlavně fosfátových a draselných - až do konce června. V letech bohatých výnosů hnojte po sklizni - už v pozdním podzimu - pomalu působícími hnojivy. Toto hnojivo je potřeba zapravit do země.
 
Ochrana rostlin
Při jakémkoli chemickém boji proti škůdcům na ovocných dřevinách dbáme na dodržení předepsané ochranné lhůty až do sklizně.
Pozor při smíšeném pěstování ovocných dřevin s různou sklizňovou zralostí!
V tomto smyslu se jeví daleko výhodnějším využití prostředků biologického boje.

Mšice listová
Saje na listech a vrcholech výhonů, při silnějším napadení dochází ke zkroucení listů a výhonů. Ochrana: vhodnými prostředky proti savému hmyzu.
 
Štítenka zhoubná
Přednostně napadá zeslabené rostliny. Pod oválným štítem žijící mšice odsávají rostlině mízu a svými výměšky znečišťují listy a plody. Ochrana: předjarní postřik výhonů
 
Květopas jabloňový
Popis poškození: květní poupata se neotevírají a zhnědnou. Vnitřky květů vyžírají nažloutlé larvy. Ochrana: postřik před květem prostředky proti hmyzu.
 
Obaleč jabloňový
Poškození: larvy vyžírají vnitřky plodů a způsobují tak jejich předčasný opad. Ochrana: opakovaný postřik v době kladení vajíček (konec května - začátek června).
 
Pilatky Popis poškození: brzy po odkvětu hromadný opad mladých plodů, v každém plodu je díra. Také plody zůstávající na stromu jsou provrtány. Jejich vnitřky vyžírají bělavé larvy. Pilatky mohou způsobit totální výpadek sklizně. Ochrana: postřik ihned po opadu květních lístků.
 
Strupovitost, padlí
Poškození: olivově zelené a šedě plstěné skvrny na listech, výhonech a plodech, později opad plodů a omezení jejich skladovatelnosti. Ochrana: pouze prevence. Opakované postřiky v intervalu 1 až 3 týdnů, co nejčastější změna používaných přípravků. Nejlepší prevencí je ovšem vysazovat rezistentní (odolné) odrůdy. Nejdůležitější období pro provádění ochrany je od poloviny května do poloviny června.
 
Hraboši Jejich ožírání paty kmene a kořenů vede k odumření ovocného stromu. Ochrana: položením jedu nebo zaplynováním. Nejspolehlivější metodou je použití pasti.

 

Velikost
Cena
Poptat
Výška 300 - 350 cm
3 800 Kč
-
+

Nejoblíbenější letní hrušeň!

Přidat k porovnání Dotaz ke zboží