Pyrus communis 'Williamsova'
Hrušeň obecná 'Williamsova'
Popis
Letní odrůda hrušně. Roste středně bujně, později slabě. Koruna je pyramidální, široce rostoucí.
Středně velké plody mají kónický tvar. Hladká, tenká zelená slupka se později vybarvuje do žluté s nevýrazným červeným líčkem. Bílá dužnina je sladce navinulá, aromatická a velmi šťavnatá, v plné zralosti měkká.
Sklízíme v období srpena a září, plody nejsou vhodné ke skladování.
Vhodná odrůda do teplejších středních oblastí, s výsadbou na slunná a teplá stanoviště, chráněná před větrem. Půda by měla být středně těžká, dobře propustná.
Vhodným opylovačem je odrůda Boscova lahvice a Conference.
Je vysoce odolná proti strupovitosti, proti mrazu je odolnost nízká.
Hnojení
Vysoká násada ovoce vyžaduje také odpovídající vysoké dávky hnojení. Na druhé straně nadměrné hnojení vede ke zvýšené náchylnosti k chorobám, negativně ovlivňuje chuť a omezuje skladovatelnost. Osvědčené je každoroční, vždy stejnoměrně provedené, základní hnojení organickými plnými hnojivy v pozdním podzimu nebo v předjaří. To se při plném výnosu rozšíří o dávky minerálních hnojiv - hlavně fosfátových a draselných - až do konce června. V letech bohatých výnosů hnojte po sklizni - už v pozdním podzimu - pomalu působícími hnojivy. Toto hnojivo je potřeba zapravit do země.
Ochrana rostlin
Při jakémkoli chemickém boji proti škůdcům na ovocných dřevinách dbáme na dodržení předepsané ochranné lhůty až do sklizně.
Pozor při smíšeném pěstování ovocných dřevin s různou sklizňovou zralostí!
V tomto smyslu se jeví daleko výhodnějším využití prostředků biologického boje.
Mšice listová
Saje na listech a vrcholech výhonů, při silnějším napadení dochází ke zkroucení listů a výhonů. Ochrana: vhodnými prostředky proti savému hmyzu.
Štítenka zhoubná
Přednostně napadá zeslabené rostliny. Pod oválným štítem žijící mšice odsávají rostlině mízu a svými výměšky znečišťují listy a plody. Ochrana: předjarní postřik výhonů
Květopas jabloňový
Popis poškození: květní poupata se neotevírají a zhnědnou. Vnitřky květů vyžírají nažloutlé larvy. Ochrana: postřik před květem prostředky proti hmyzu.
Obaleč jabloňový
Poškození: larvy vyžírají vnitřky plodů a způsobují tak jejich předčasný opad. Ochrana: opakovaný postřik v době kladení vajíček (konec května - začátek června).
Pilatky Popis poškození: brzy po odkvětu hromadný opad mladých plodů, v každém plodu je díra. Také plody zůstávající na stromu jsou provrtány. Jejich vnitřky vyžírají bělavé larvy. Pilatky mohou způsobit totální výpadek sklizně. Ochrana: postřik ihned po opadu květních lístků.
Strupovitost, padlí
Poškození: olivově zelené a šedě plstěné skvrny na listech, výhonech a plodech, později opad plodů a omezení jejich skladovatelnosti. Ochrana: pouze prevence. Opakované postřiky v intervalu 1 až 3 týdnů, co nejčastější změna používaných přípravků. Nejlepší prevencí je ovšem vysazovat rezistentní (odolné) odrůdy. Nejdůležitější období pro provádění ochrany je od poloviny května do poloviny června.
Hraboši Jejich ožírání paty kmene a kořenů vede k odumření ovocného stromu. Ochrana: položením jedu nebo zaplynováním. Nejspolehlivější metodou je použití pasti.
Letní hrušeň s výraznou hruškovou chutí a vůní.